Facebook, Kamboçya’da reklam harcamalarından %10 vergi alıyor

Facebook, Kamboçya’da reklam harcamalarından %10 vergi alıyor
1 Nisan 2022’den itibaren Meta, fiyat üzerinden tüm reklamlara %10 vergi uygulayacaktır. Kullanıcılar, Kamboçya’daki banka kartlarını kullanarak Facebook reklamları satın alıyor.
Meta, Kamboçyalı kullanıcılara 31 Mart’ta Facebook gibi Meta hizmetlerindeki tüm reklamların yasaklanacağını bildirdi. 1 Nisan’dan itibaren Kamboçya’dan ayrılan banka kartı kullanıcılarının toplam maliyetine %10 KDV eklenecektir.

KDV nedir? KDV veya KDV, vergiye tabi bir ürün veya hizmetin orijinal değerine eklenen bir vergi türüdür. Kısaca tüketicinin nihai maliyeti üzerinden alınan bir vergidir.

Örneğin 100$’lık bir Facebook Boost satın alırsanız, Meta sizden harcamalarınızdan %10 KDV alır ki bu da 10$’a eşittir. Yani Facebook’a toplam 110$ reklam ücreti ödemeniz gerekir.

Meta, KDV’nin hem işletmeler hem de bireyler için reklamlar için geçerli olduğunu, ancak uygun şekilde kayıtlı şirketler için geçerli olduğunu belirtir. “Ödeme Ayarlarını Aç” bölümündeki Vergi Kimlik Numarası kutusuna KDV TIN’ini girin, reklam faturanızda görünecektir. .

Vergilendirme Genel Müdürlüğü daha önce Kamboçya’nın e-ticaret işlemlerine KDV uygulayacağını söylemişti. 1 Nisan 2022’den itibaren Facebook, YouTube, Netflix, Amazon ve Alibaba gibi şirketlerden ticaret.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *