Google, Düşük Gelire Rağmen Kazanç Beklentilerini Kaçırıyor

Bu rakamlar, Google kısmen aramaya olan bağımlılığını azaltmak için gelirini çeşitlendirmeye çalışırken ortaya çıkıyor.
Google ana Mektup seti, av devinin geliri beklenenden daha ılımlı geldiği için uzman varsayımlarını kaçıran ilk çeyrek karını yayınladı.

Alphabet, 31 Mart’ta sona eren çeyrek için 68 milyar dolarlık satış bildirdi ve bu, Yahoo Finance tarafından ankete katılan analistlerin tahmin ettiği 68,1 milyar dolardan biraz daha düşüktü. Hisse başına gelir, 25.94$ tahmininin altında 24.62$’a yükseldi.

Google, kısmen aramaya olan bağımlılığını azaltmak için gelirini çeşitlendirmeye çalışıyor, bu nedenle sonuçlar beklenenden daha zayıf. İşletme, anahtar kelimelere ve arama sonuçlarına göre reklam satarak, arama pazarının %90’ından fazlasını kontrol eder.

Gelir artırma çalışmalarının bir özelliği olarak Google, Amazon’un AWS’si ve Microsoft’un Sky blue’su ile rekabet eden dağıtılmış bilgi işlem yönetimlerini genişletiyor. Google’ın bulut geliri yıldan yıla %40’tan fazla artarak 5,82 milyar ABD dolarına ulaştı. Birim, kayıplarda bir azalma gördü.

Google’ın kazançları hâlâ reklamcılıktan sağlanıyor. Reklam pazarı, genel geliri etkileyen, zayıflayan küresel ekonominin bir sonucu olarak zarar görmüş olabilir.

Ek olarak Google, yönetim kurulunun bir hisse geri alımını onayladığını ve 70 milyar dolar değerinde ek hisse geri satın alma taahhüdünde bulunduğunu belirtti.

Kuruluşun hisseleri gece saatlerinde %2,8 düşerek 2.324,00$ oldu.

Uzmanlarla yaptığı bir telefon görüşmesinde, CFO Ruth Porat, kuruluşun sunucu çiftliklerindeki çıkarları ve işçileri ekleyerek, çeyreği güçlü bir şekilde genişlettiğini söyledi. İlk çeyreğin sonunda, şirketin bir önceki yıla göre yaklaşık 24.000 daha fazla çalışanı vardı. İşletme ayrıca pazarlama ve satışa da para harcadı.

Liderler, araştırmacıları bir yıl önce yola çıkan bir TikTok yarışmacısı olan YouTube Shorts’a yönlendirdi. Şef Sundar Pichai, YouTube kısa videolarının günlük 30 milyar perspektif ürettiğini söyledi. 100 milyon dolarlık bir fonla şirket, içerik oluşturucuları platform için videolar üretmeye teşvik ediyor. Yine de TikTok, kısa formatlı videolar pazarında baskın oyuncu ve bu konumunu kaybetmesi pek olası değil.

Google, birçok kuruluşla birlikte, komşu Ukrayna’ya müdahalesinin ardından Rusya’dan çekildi. Porat, Google’ın gelirinin yaklaşık %1’inin geçen yıl Rusya’dan geldiğini söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *